Sämitige čuákkim

Sämitige čuákkim oovdâst Sämitige alemus meridemvääldi. Tot čokkân 4–5 keerdi ivveest. Sämitige čuákkim meerrid váldunjuolgâduslávt sämitige adelem ciälkkámušâin, iävtuttâsâin já eres peleväldimijn.

Staatârääđi meerrid sämitige jesânin (21) já värijesânin (4) sämitiggevaaljâin enâmustáá jienâid finnim olmožid, kuittâg nuuvt, et jyehi sämikuávlu kieldâst (Iänudâh, Aanaar, Suáđigil ja Ucjuuhâ) šaddeh ucemustáá kulmâ jeessân já jieškote-uv kieldâst ohtâ värijeessân.

Sämitige čuákkim čokkân táválávt Sämikulttuurkuávdáš Sajosist Anarist. Čuákkimeh láá almoliih já taid puáhtá čuávvuđ pääihi alne parlamentsalist teikâ Zoom webinaar peht. Parlamentsalist tulkkumpiergâseh láá almolávt kiävtust. Njuolgâ vuolgâttâs peht puáhtá kuldâliđ meid tulkkum.

Sämitige jesâneh 2024–2027

Pirita Näkkäläjärvi

Saavâjođetteijee

Puh. 044 753 3766

pirita.nakkalajarvi@samediggi.fi

Leo Aikio

I värisaavâjođetteijee

Puh. 040 621 6505 / 010 839 3180

leo.aikio@samediggi.fi

Tuomas Aslak Juuso

II värisaavâjođetteijee

Puh. 040 687 3394 / 010 839 3101

tuomas.juuso@samediggi.fi

Juha Petteri Alakorva

juha.alakorva@gmail.com

Anu Avaskari

Veikko Feodoroff

veikko.feodoroff@hotmail.com

Karen-Anni Hetta

Janne Hirvasvuopio

Marko Katajamaa

Pigga Keskitalo

pigga.keskitalo@gmail.com

Anni Koivisto

Puh. 040 415 5969

Tauno Ljetoff

Kari Toivo Lukkari

Ulla-Maarit Magga

Inka Musta

Leena Niittyvuopio-Jämsä

Anne Nuorgam

Armi Palonoja

Aslak Pekkala

aslak.pekkala@gmail.com

Nilla Tapiola

Värijesâneh

Matti Aikio

Marjaana Aikio

Pentti Pieski

Niko-Mihkal Valkeapää