Sámedikki čoahkkin

Sámedikki čoahkkin ovddasta Sámedikki bajimuš mearridanválddi. Dat čoahkkana 4–5 geardde jagis. Sámedikki čoahkkin mearrida váldooasis sámedikki addin cealkámušain, evttohusain ja eará oaiviliin.

Stáhtaráđđi mearrida sámedikki lahttun (21) ja várrelahttun (3) sámediggeválggain eanemus jienaid ožžon olbmo, goittotge nu, ahte juohke sámi ruovttuguovllu gielddas (Eanodat, Anár, Soađegilli ja Ohcejohka) bohtet uhcimustá golbma lahtu ja guđege gielddas okta várrelahttu.

Sámedikki čoahkkin čoahkkana dábálaččat Sámekulturguovddáš Sajosis Anáris. Čoahkkimat leat almmolačča ja daid sáhttá čuovvut báikki alde parlameantasáles dahje Zoom webinára bokte. Parlameantasáles tulkonrusttegat leat guldaleaddjiid anus. Njuolggosáddagis lea maid vejolašvuohta guldalit dulkoma.

 

Sámedikki lahtut 2024–2027

Pirita Näkkäläjärvi

Ságadoalli

Tel. 044 753 3766

pirita.nakkalajarvi@samediggi.fi

Leo Aikio

I várreságadoalli

Tel. 040 621 6505 / 010 839 3180

leo.aikio@samediggi.fi

Tuomas Aslak Juuso

II várreságadoalli

Tel. 040 687 3394 / 010 839 3101

tuomas.juuso@samediggi.fi

Juha Petteri Alakorva

juha.alakorva@gmail.com

Anu Avaskari

Veikko Feodoroff

veikko.feodoroff@hotmail.com

Karen-Anni Hetta

Janne Hirvasvuopio

Marko Katajamaa

Pigga Keskitalo

pigga.keskitalo@gmail.com

Anni Koivisto

Tel. 040 415 5969

Tauno Ljetoff

Kari Toivo Lukkari

Ulla-Maarit Magga

Inka Musta

Leena Niityvuopio-Jämsä

Anne Nuorgam

Armi Palonoja

Aslak Pekkala

aslak.pekkala@gmail.com

Nilla Tapiola

Várrelahtut

Matti Aikio

Marjaana Aikio

Pentti Pieski

Niko-Mihkal Valkeapää