Turun yliopisto, Utsjoen kunta ja Saamelaiskäräjät tiivistävät yhteistyötään
Turun yliopiston, Utsjoen kunnan ja Saamelaiskäräjien yhteisenä tavoitteena on arktisen alueen muutokseen ja monimuotoisuuteen keskeisten teemojen tarkastelu. Konkreettinen esimerkki yhteistyöstä on kehitteillä oleva oppilaitosyhteistyö Turun yliopiston ja Utsjoen lukion kanssa.

Turun yliopiston rehtori Marjo Kaartinen, Utsjoen kunnanjohtaja Päivi Kontio ja Saamelaiskäräjien puheenjohtajan sijainen Tuomas Aslak Juuso allekirjoittivat yhteistyösopimuksen tiistaina 24.6.2025 Porissa.
Sopimukseen on kirjattu kunkin osapuolen yhteinen tahtotila pitkäaikaiseen yhteistyöhön ja kumppanuuden kehittämiseen tutkimuksen ja koulutuksen sekä kehittämis- ja vaikuttamishankkeiden kautta.
Koulutuksen osalta tavoitellaan monimuotoista oppilaitosyhteistyötä Utsjoen lukion ja Turun yliopiston välillä. Uudenlaisella, rajat ylittävällä koulutusyhteisöllä pyritään muun muassa lisäämään korkeakoulutuksen houkuttelevuutta.
Tutkimuksen osalta keskeisiä teemoja on tarkoitus miettiä yhteistyössä ja niiden tutkimukselle haetaan rahoitusta yhdessä.
Yhteistyö ja alkuvaiheessa erityisesti oppilaitosyhteistyö rakentuu arktisen alueen muutoksen ja monimuotoisuuden ympärille. Ihmisen toiminta, tavat ja perinteet, elinkeinot, kieli ja kulttuuri linkittyvät vastavuoroisesti ympäristön, ilmaston ja luonnon monimuotoisuuden muutokseen sekä muuttuvan geopolitiikan aiheuttamiin haasteisiin.
Tavoitteena on tarkastella laaja-alaisesti muuttuvan luonnonympäristön, kulttuurin ja yhteiskunnan sekä elinkeinotoiminnan vuorovaikutusta ja arktisen alueen roolia globaalissa kehityksessä
– Kokonaisuutta lähestytään Turun yliopistolle ominaiseen tapaan monitieteisesti esimerkiksi luonnontieteellisestä, kulttuurisesta ja geopoliittisestakin näkökulmasta. Turun yliopistolla on pitkä perinne arktisen alueen muutoksen seurantatutkimuksessa, ja Kevon tutkimusasemallamme on tässä keskeinen tehtävä, rehtori Marjo Kaartinen kertoo.
– Utsjoen kunnassa pidetään erittäin tärkeänä, että pystymme tarjoamaan opiskelijoillemme uusia mahdollisuuksia syventää omia lukio-opintojaan. Uskon, että tämäntyyppinen monialainen yhteistyö luo uskoa tulevaisuuteen myös kunnan näkökulmasta ja mahdollistaa parhaimmillaan tutkimuksen ja tieteen tuomisen konkreettisesti kuntalaisten ja muiden ulottuville, lisäten ihmisten tietoisuutta muuttuvasta ympäristöstä, Utsjoen kunnanjohtaja Päivi Kontio sanoo.
– Olisi hienoa, että meillä olisi tulevaisuudessa poikkitieteellinen, arktinen alkuperäiskansaosaamiskeskus, jossa voisimme yhteistyössä edistää tutkimusta, joka palvelee saamelaisyhteisöä ja sen tarpeita. Ilmastonmuutosteemojen lisäksi voisimme tukea saamelaista yritystoimintaa tuottamalla tietoa, joka huomioi saamelaiselinkeinojen moninaiset tarpeet ja kehittää innovaatioita elinvoiman vahvistamiseksi, Saamelaiskäräjien puheenjohtajan sijainen Tuomas Aslak Juuso toteaa.
Lisätietoja:
rehtori Marjo Kaartinen, Turun yliopisto, p. 040 523 4722
kunnanjohtaja Päivi Kontio, Utsjoen kunta, p. 040 744 7630
puheenjohtajan sijainen Tuomas Aslak Juuso, Saamelaiskäräjät, p. 040 687 3394